Cüneyt Arcayürek: Viraj ustası

Cüneyt Arcayürek-2013-1Seçim propagandasının tadı kalmadı. TV’lerde yayımlanan meydan konuşmalarının özü de sözleri de hiç değişmiyor.
Tabii zaman zaman ufak tefek değişiklikler dışında.
Örneğin kıvrak dönüşler yapan Bay RTE, AKP adına kolları sıvadı. Beni halk seçti, Saray’da yan gelip yatamam. Elbette ülke sorunlarını halkımla konuşacağım, diyordu.
Partisi yok ya; parlamentoda olmayacak ama Bay RTE, yeni anayasa başkanlık sistemi için bana 400 millletvekili verin diye avuç açmış dolandı.
Baktı ki AKP propagandası sırıtıyor, lafı değiştirdi. Gönlünde bir parti varmış,
400 vekil neden istiyor o sırada anlaşıldı ve yine viraj değiştirdi. Halkın yanındayım diyen yutturmaca bir üslup kullandı.
Son olarak YSK’ye başvuruların sonuçsuz kalması üzerine rahatladı ama bu kez de CHP’nin tarafsızlığını yitirdiği, partisi lehine konuşmalar yaptığını içeren bir başvurundan korktu. Bu kez yalın ifadelerle ben bir partinin değil, milletin yanındayım, diyor.
Bu adamın bütün sözleri çevir aman kaz yerine kendisinin yanmaması amacında.
***
Yardımcısı Başbakan AD’ye gelince, o RTE’nin gölgesinde vaat edecek cazip yeni bir öneri bulamıyor. En büyük buluşu karalamak istediği iki partiyi artık CHDP diye kabul etmemizi öneriyor.
Muhalefet partileri ise daha çok ekonomik konularda kendi ilke ve amaçları çerçevesinde halkı yanlarına çekmeye çalışıyorlar.
Hiç kuşku yok, ekonomi bu seçimin gözde sorunu olmasında CHP’nin yadsınamaz büyük ve etken rolü vardır.
Seçim beyannamesinde ekonomiye ağırlık vererek yaptığı büyük hamle, tepedeki zatı ve yardımcısını şaşkına uğrattı.
Hele iki bayramda emekliye iki maaş ikramiye öylesine tuttu ki kamuoyunda, diğer muhalefet partileri vaatlerinin başına ikramiye vaadini koydular.
Aralarında asgari ücreti beş bin liraya çıkaracağını söyleyenler de oldu ama ciddiye alınmadı!
***
Halk Bay RTE’nin başkanlık sevdasıyla pek ilgilenmiyor.
Partilerinin güncel yeknasak vaatlerini kanıksayarak 7 Haziran’a gidiyor.
Oysa bu seçim bir dönüm, bir kırılma noktası.
HDP barajın altında kalırsa süper olur diyerek AKP’nin iktidarı yitirmemek için en büyük şansının bu olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı’na karşın…
…HDP barajı aşarsa bu sonuç yalnız AKP’nin yüzde 10 barajını yıkmakla kalmayacak…
…ayrıca sürekli iktidar sahibi olacağı sanısındaki AKP’nin başta RTE’nin başkanlık, Başbakan’ın 276 hayallerini de yıkacak.
***
Bu pazar siyasal gelişmelerden çok günümüze yakışır hicivleri yazalım dedik.Örneğin: “Hayliden hayli kalınlaştı yobazlık yeniden / Sofulukta zorlu anırtı aldı yürüdü / Kara bir kinle taassup pusudan çıktı yine / Yurdu şahane cehalet yeni baştan bürüdü.”
Bir diğer:
“Maksadın hizmetse şayet partiye arza hacet yoktur / ilan istemez /
Ey RTE lütfen çekil kâfi bize / Gölge etme başka ihsan istemez”
Başkası:
“İşte size bir tablo / Görse şaşar Anibal/ Ördeklerden bir filo / Bir de
kazdan amiral…”
***
İyi pazarlar Türkiye!..
Cumhuriyet

Leave a Reply

Your email address will not be published.