Rahmi Turan: Zindandan mektup!

Rahmi Turan-2013-1Malatya’daki “Zirve Kitapevi Katliamı” davasının, gerçek sanıkları olan katiller serbest bırakıldığı halde, aynı davadan tutuklu Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, hâlâ Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.
Onu yakından tanıyan herkesin bildiği bir gerçek var. Tolon Paşa, bir karıncayı bile incitmeyecek kadar hassas bir insandır. Böyle bir kişi, nasıl cinayet azmettiricisi olabilir?
Pazartesi günkü yazımda bu durumu eleştirmiştim.
Hurşit Tolon’dan, avukatı İlkay Sezer aracılığıyla bir mektup geldi. Bu mektubu okurlarımla paylaşmak istiyorum.
* * * * *
“Sayın Rahmi Turan,
Çok değerli dostum,
Daha önce olduğu gibi bugün de köşenizde, mesnetsiz suçlamalarla uğradığım iğrenç haksızlığa yer vermiş olmanız, beni son derece duygulandırdı. Sağolun!
Şahsım ve tüm ailem ile yakınlarım adına size ve SÖZCÜ Gazetesi’ne ve çok değerli yazar dostlarıma kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.
Tamamen bir rastlantı sonucu, İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof Dr. Sayın Fatih Hilmioğlu’nun yaklaşık bir ay öncesinden yaptığı davet ile menfur cinayetlerin işlendiği gün, üniversitede konferans vermiş olmam bu menfur cinayetlerle irtibatlıymış gibi gösterilerek olayı, Ergenekon Davası olarak isimlendirilen sözde davaya bağlamaya çalıştılar.
Ayarlanmış bazı savcıların, tedarik edilmiş mahkeme kararına dayalı olarak, disiplinsizlik nedeniyle ordudan atılmış bir uzman onbaşının, ‘tamamı yalan’ beyan ve sahte belgeleri nedeniyle tutuklu olarak yargılanmaktayım.
Davada yer alan hiçbir kimseyi tanımadığım gibi, onlar da beni tanımıyor ve benimle doğrudan ya da dolaylı hiçbir irtibatları yok. Dosyada bunun aksine bir delil de yok!
Böyle, tasarlanmış, düzmece bir davanın mağduru olarak yargılanmaya devam ediyorum.
Tüm bu komplo “kumpas” ya da “katakullilerin” mutlaka, yapanların ellerine ve yüzlerine bulaşarak ortaya çıkacağına inanıyorum.
Bu vesile ile size, değerli çalışma arkadaşlarınıza ve Yüce Ata’mızın emaneti Cumhuriyetimiz’e, birlik ve beraberliğimize sahip çıkan, hepimizin sözcüsü SÖZCÜ Gazetesi’ne içten selam ve derin saygılarımı sunuyorum.”
(Hurşit TOLON-Emekli Orgeneral)
“İtiraf ediyorum: Suçluyum!”
28 Şubat Davası sanığı Emekli Albay Alican Türk’ün mahkemedeki savunmasından bir bölüm:
“Evet, çalıp çırpmadığım, yolsuzluklar yapmadığım için suçluyum…
Vatanımı satmadığım için suçluyum…
İnsanları ‘Bizden-onlardan’ diye ayırmadığım için suçluyum…
…Ve nihayet, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden sapmadan yürümeye özen gösteren ve O’nun askeri olduğumu göğsümü gere gere haykıran biri olduğum için suçluyum…”
Böyle bir savunmadan sonra ne oldu?
28 Şubat Davası’nda tutuklu sanık kalmadı.

SÖZCÜ

Leave a Reply

Your email address will not be published.