Edacco: ‘İnsan sağlığı her şeyden önemlidir!..’

Flaman hükümeti, yüksek düzeyde dizel kirliliği yayan ve onları dolaşıma sokan motorlu araçları tespit etme çabalarını bırakmaya karar vererek bölgesel ortaklarını şaşırttı.

Üç bölge, araç muayene merkezlerini, dizel araçlar tarafından yayılan tehlikeli seviyelerde ince parçacıkları tespit edebilen makinelerle donatacak planı uygulamayı kabul etti.

Arızalı veya yasadışı olarak çıkartılmış bir filtreye sahip olan araçlar, bundan sonra dolaşımdan çekilebilir.

Ancak Flaman Ulaştırma Bakanı Lydia Peeters (VLD) bu hafta daha fazla ölçüm cihazı satın almayacağını ve bunun yerine daha fazla ilerlemeden önce konuyla ilgili Avrupa eylemini bekleyeceğini açıkladı.

Karar, Valon ve Brüksel bölgelerinin temsilcilerini ve bu alandaki uzmanları şaşırttı.

Teftiş merkezlerini donatma kararı 2019 yılında Ben Weyts (N-VA) tarafından alındı.

Yeni ölçüm cihazının 2019’un sonunda veya 2020’nin başlarında teslim edileceğine söz verdi.

Gerekli olan tek şey, yetkililere kirletici araçları dolaşımdan çekme gücü vermek için yasal kararlılıktı.

Flaman Ulaştırma Bakanı Peeters, birkaç hafta önce yasal çerçevede ilerlememe ve bir AB girişimi bekleme kararını aldı.

Flaman parlamentosuna geçen ayın sonunda yaptığı açıklamada, “İlk aşamada insanların kasıtlı olarak partikül filtresini kaldırmayacağını veya kırmayacağını varsayıyoruz” dedi.

“Bu kesinlikle haklı değildir, çünkü bunlar hepimizin sağlığı için önemlidir. Ama bu temelde, neden tamamen yeni bir sistem sunmalıyız?
Bununla ilgili şüphelerim var. Bence beklemeli ve Avrupa ile uyum sağlamalıyız. ”

Ancak yeni Avrupa kuralları uzun bir süre beklenebilir ve bu arada halihazırda mevcut olan ölçüm cihazı kullanılmaz ve diğer siparişler iptal edilir.

Teftiş merkezleri, gitmeye hazır olduklarını ve yalnızca kurallar uygulandığında ülkenin filosunun dizel kirliliğini yüzde 36 oranında azaltabildiğini açıkça ortaya koydu.

Brüksel hareketlilik bakanı Elke Van den Brandt (Groen), kararın tam bir sürpriz olduğunu söyledi ve şimdi araç sahiplerinin dizel araçlarının Flanders’da denetlenmesini seçeceği ‘muayene turizmi’nin tehlikesine dikkat çekti.

Otomobil organizasyonu VAB tarafından bu yılın başlarında yapılan bir araştırmaya göre, şu anda yollarda arızalı veya sökülmüş bir filtreyle yaklaşık 165.000 dizel araç var. Bu araçların en şiddetli kirletilmesi 746 milyon yeni aracın kirlenmesine eşdeğer.

Bu arada ‘Edacco, Ecological Development,’ Ekolojik Kalkınma Birliği Organizasyonu Kurumu:

“Dizel otomobillerin ürettiği ince parçacıkların sadece Belçika’da yılda yaklaşık 7.600 erken ölüme neden olduğu tahmin edilmektedir.

Harvard ve Cambridge üniversitelerinden yapılan son çalışmalar, hava kirliliğine maruz kalma ile enfekte olmuş bir kişide Covid-19’un ilerlemesi arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

İnsan sağlığı herşeyden önemlidir!..

Siyasiler bir karar alırken insan sağlığının önemini göz önüne getirmelidir. Hava kirliliği ile ilgili mücadelemiz devam edecektir. Hedefimiz ‘Sıfır Karbon’salımıdır. İnsanlar covid-19 corona virüsü nedeniyle can vermektedir. Bu kabus günlerinde siyasileri daha duyarlı davranmaya davet ederken hava kirliliği karşıtı kararlar almanın doğru olmadığını kamuoyunun görüşlerine sunuyoruz.” Şeklinde açıklama yaptı.