Tiyatro Arnavutluk’u karıştırdı

Avrupa Birliği’ne girme sürecinde olan Arnavutluk sokaklarında bugün corona virüsüne rağmen gerilim yüksekti.

Bunun sebebi ise devlet tiyatrosuna ait binanın yıkılmasıydı. Çok sayıda Arnavut bugün sokağa dökülerek polisle çatıştı.

Arnavutluk halkı corona virüsünü umursamadan bugün sokağa çıktı ve sabah saatlerinde yıkımına başlanan devlet tiyatrosunu korumak için protesto düzenledi.

İki yılı bir aşkın süredir gündemde olan ve başta oyuncular, aktivistler ve muhalif siyasilerin karşı çıktığı yıkım bu sabah saatlerinde başkent Tiran’da gerçekleşti.

Başbakan Edi Rama’nın yeni tiyatro projesi kapsamında yıkılan ulusal tiyatro binasının yerine yeni bir kültür sanat merkezi yapılacağı belirtildi.

Sabah saatlerinde ulusal tiyatronun yıkımı gerçekleşti.

Sabah saatlerinde buldozer ve güvenlik güçleri göstericilere rağmen yıkıma başladı. Çok sayıda gösterici, “Utanın” ve “Bu diktatörlüktür” sloganları attı. 1939 yılında inşa edilen bina 1945 yılında ulusal tiyatro olarak kullanılmaya başlamıştı.

Tiyatro binasının yıkımına karşı olan bir göstericinin, “Bu artık tiyatronun yıkılması değil, demokrasi ve özgürlüğün yıkılmasıdır. Biz bir diktatörlükteyiz” sözleri yer alırken, Rama’nın bu yıkımı corona virüsü günlerine bilerek denk getirdiği öne sürüldü.

Aralarında çok sayıda oyuncunun da olduğu muhalefet polis ve güvenlik güçleriyle çatıştı.

Facebook üzerinden göstericileri eleştiren Rama, “Buna karşı olanlar Tiran’daki bütün projelere karşı olanlarla aynı kişiler. Bu insanlar gelişmeye karşılar fakat Tiran’ı durduramayacaklar” dedi.

Çok sayıda gösterici güvenlik güçleri ile çatışırken konuşan görgü tanıkları polisin orantısız güç kullandığını öne sürdü.